AMÂNDOI, ÎN ABURUL PÂINII

 Fundaţia Culturală „Cezara Codruţa Marica”, Editura „Cezara” și Centrul de Studii Literare „Grigore Vieru” din Târgu-Mureş, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Mureș, au organizat a XIV-a ediţie a Concursului  Național de Creație Artistică „AMÂNDOI, ÎN ABURUL PÂINII”,  dedicat zilelor de 1 şi 8 Martie. 

Pe adresa Concursului au fost trimise, într-un număr impresionant, creaţii originale, versuri,  pagini de proză literară sau desene care au exprimat  frumuseţea, sinceritatea, bucuria, speranţa ce luminează vârsta copilăriei sau a adolescenței prin ființa mamei.

Juriul anunță premiile ediției:

 

Ciclul primar

Premiul I

Stoica Eliza, clasa I,

Liceul de Artă Târgu-Mureș

Profesor îndrumător Mariana Șerban

 

Lutsch Annemarie, clasa a IV-a,

Școala Gimnazială Friederich Schiller Târgu-Mureș

Profesor îndrumător Franzisca Zsigmond

 

Premiul al II-lea

 

Bumbac Ileana Maria, clasa a II-a,

Colegiul Național Unirea Târgu-Mureș

Profesor îndrumător Russu Monica

 

Premiul al III-lea

 

Murani Mihaela, clasa a IV-a,

Școala Gimnazială Dumbrava, jud. Timiș

Profesor îndrumător Deak Tiberiu

 

Toma Bianca, clasa a II-a,

Palatul Copiilor Târgu-Mureș

Profesor îndrumător Kovacs Sandor Csaba

 

Mențiune

 

Iozsa Andreea –Noemi, clasa a IV-a D,

Școala Gimnazială nr.1 Luduș

Profesor îndrumător Hajdu Edit

 

Bența Florin, clasa a III-a,

Școala Gimnazială Dumbrava, jud. Timiș

Profesor îndrumător Bejenar Laura

 

Magyari Angyalka Evelin, clasa OC,

Școala Gimnazială Serafim Duicu Târgu-Mureș

Profesor îndrumător Szoverfi Emese

 

Crăciun Darius Simion, clasa a IV-a,

Școala Gimnazială Petru Maior Căpușul de Câmpie

Profesor îndrumător Moldovan Viorica

 

 

Ciclul gimnazial

 

Premiul I

 

Șoneriu Maria Lucreția, clasa a VIII-a,

Școala Gimnazială Miron Neagu Sighișoara

Profesor îndrumător Mocan Claudia

 

Conțiu Rafael-Hadrian, clasa a VIII-a,

Colegiul Național Al. P.Ilarian Târg-Mureș

Profesor îndrumător Anca Blaga

 

Premiul al II-lea

 

Varga Larisa, clasa a VIII-a,

Școala Gimnazială Emil Drăgan Ungheni

Profesor îndrumător Rus Stela

 

Giosan Andreea Petronela, clasa a V-a,

Școala Gimnazială Cioănești jud. Suceava

Profesor îndrumător Samson Claudia Angela

 

Gyorgy Leonard, clasa a VIII-a C,

Școala Gimnazială Bernady Gyorgy Târgu-Mureș

Profesor îndrumător Diaconu Mariana Cătălina

 

 

Premiul al III-lea

 

Zolotariov Georgiana, clasa a VI-a A,

Școala Gimnazială Ponorel, jud. Alba

Profesor îndrumător Popa Mirela

 

Stana Daria Ioana, clasa a VII-a C,

Școala Gimnazială Friedrich Schiller Târgu-Mureș

Profesor îndrumător Stana Mariana

 

Mare Andreea, clasa a V-a,

Liceul de Artă Târgu-Mureș

Profesor îndrumător Boar Irina Veronica

 

Otvos Roxana, clasa a VIII-a,

Școala Gimnazială Zau de Câmpie

Profesor îndrumător Florea Maria

 

Mențiune

 

Mândroiu Jasmine Maria, clasa a VIII-a,

Liceul Teoretic Andrei Bârseanu Târnăveni

Profesor îndrumător Rezan Anca

 

Moldovan Andrea Stana,  clasa a VI-a A,

Școala Gimnazială Sângiorgiu de Mureș

Profesor îndrumător Gabriela Buta

 

Alexa Cătălina Nicola, clasa a V-a,

Școala Gimnazială Tudor Vladimirescu Târgu-Mureș

Profesor îndrumător Maria-Lavinia Moldovan

 

Ignat Brenda, clasa a VIII-a,

Școala Gimnazială Vasile Pop Grebenișul de Câmpie

Profesor îndrumător Pop Dumitrița

 

Jimborean Teodora Lorena, clasa a VII-a,

Școala Gimnazială Miheșul de Câmpie

Profesor îndrumător Novac Adina Claudia

 

Ciclul liceal

 

Premiul I

Raluca Macovei, clasa a X-a,

Colegiul Național Unirea Târg-Mureș

Profesor îndrumător Pop Consuela

 

Muntean Alexandra, clasa a X-a,

Liceul de Artă Târgu-Mureș

Profesor îndrumător Borotea Laura

 

Premiul al II-lea

Pisău Georgiana Daniela, clasa IX-a,

Liceul Tehnologic Măneciu-Prahova

Profesor îndrumător Elena Stan

 

Premiul al III-lea

Spingos Maria Alexandra, clasa a XI-a,

Colegiul Economic Transilvania Târgu-Mureș

Profesor îndrumător Penciuc Simona-Mihaela

 

Hădărău Miruna, clasa a X-a B,

Liceul Pedagogic Mihai Eminescu Târgu-Mureș

Profesor îndrumător Standavid Beatrice

 

Stoica Maria Carmen, clasa a X-a,

Colegiul Național Unirea Târgu-Mureș

Profesor îndrumător Maria Motorga

 

Mențiune

Fekete Mădălina-Adela, clasa a XI-a E,

Liceul Tehnologic Traian Vuia Târgu-Mureș

Profesor îndrumător Oltean Simona Gabriela